HP EliteBook 840 G4 Core i5 7th Gen 16GB RAM Laptop
-5%
Price in Bangladesh
৳24,500
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳24,500 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 6%
৳26,000
৳ 24,500
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-7600U 7th Generation |
| Processor Speed | Base Frequency 2.8 GHz, up to 3.9 GHz |
| Screen Size | 14-inch Diagonal FHD SVA Anti-Glare Slim LED-backlit Non-Touch |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 620 |
| Audio/Speaker | Premium Stereo Speaker |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 8265 802.11 a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi and Bluetooth 4.2 combo |
| Webcam | 720p HD Webcam |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 51 WHr Li-ion Polymer |
| Keyboard | Standard |
| Software | Windows |
| Ports | USB 3.1 Gen, VGA Port, RJ-45 Ethernet Port |
| Dimensions (W x D x H) | 33.8 x 23.7 x 1.89 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.48Kg |
| Series | HP EliteBook |
📖 Overview
This HP EliteBook 840 G4 laptop is a powered by Intel Core i5 7th generation processor with Intel HD Graphics 620. It has 16GB of DDR4 RAM which will provide responsive performance for everyday tasks. The laptop comes with 14-inch Diagonal FHD SVA Anti-Glare Slim LED-backlit non-touch display. This HP laptop features premium stereo speaker, HD webcam and standard keyboard.
Be the first to review
Share your experience with HP EliteBook 840 G4 Core i5 7th Gen 16GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★