Sony HT-S700RF 5.1CH Bluetooth Home Cinema Soundbar
Price in Bangladesh
৳56,999
from 1 seller
The lowest price of Sony HT-S700RF in Bangladesh is ৳56,999 only. Buy Sony HT-S700RF at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 56,999
📋 Sony HT-S700RF Full Specification
| Item | Speaker |
|---|---|
| Model | ✅ HT-S700RF |
| Brand | Sony |
| Speaker Usage | Home Theater |
| Speaker Type | TV / Sound Bar |
| Total Speaker | 5 : 1 Speaker |
| Total Power | 1000W |
| Subwoofer | 240W Power Output, Wired Type |
| Audio Input | HDMI, Bluetooth V1.3, USB typeA, Optical-Audio Input, Analogue Audio Input, |
| Frequency | 20-20000Hz |
| Remote Control | Yes |
| Dimension | 900 x 64 x 90mm Main Unit (only body) |
| Weight | 3.0Kg main unit weight |
📖 Overview
With this Sony HT-S700RF tower Soundbar, you can enjoy a theater-like audio experience in the room. This Soundbar has a maximum overall power output of 1000 watts due to which you can enjoy movies, music, and video games with more depth and detail. It comes with 5.1ch system speakers that immerse you in the magic of true surround sound. This soundbar features Bluetooth and USB playback so you can easily enjoy your favorite music wirelessly or via memory drive. There are also HDMI and optical connections to connect your soundbar to the TV with a single cable connection.
Be the first to review
Share your experience with Sony HT-S700RF 5.1CH Bluetooth Home Cinema Soundbar and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★