Sony Plus 55" LED Full HD Android TV
Price in Bangladesh
৳39,990
from 1 seller
The lowest price of Sony plus 55" led full hd android tv in Bangladesh is ৳39,990 only. Buy Sony plus 55" led full hd android tv at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 39,990
📋 Television Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Screen Size | 55" |
| Panel | Flat |
| Resolution | Full HD |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 8.5ms |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Contrast | 1200:1 |
| Brightness | 230 cd/m |
| TV Tuner | Analog and Digital |
| Sound | 20W Sound Output |
| Connectivity | 2 x HDMI,1 x VGA, 2 x USB, 1 x AV input |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Sony Plus is a 55" Smart Full HD LED television that will support 4K video. It supports Android Version 11. This Sony Plus has Wi-Fi technology that can be connected to YouTube, Netflix, Facebook, and other social media. From the mobile phone. Screen sharing allows you to play videos or games on the TV. Also, this TV allows you to use it as a CCTV camera monitor for home security.
Be the first to review
Share your experience with Sony Plus 55" LED Full HD Android TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★