Su-Kam Falcon+ 1500VA IPS with Copper Transformer
-15%
Price in Bangladesh
৳16,500
from 1 seller
The lowest price of Su-kam falcon+ 1500va ips with copper transformer in Bangladesh is ৳16,500 only. Buy Su-kam falcon+ 1500va ips with copper transformer at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Belabo, Narsingdi
Save 15%
৳19,500
৳ 16,500
📋 IPS Full Specification
| Item | IPS |
|---|---|
| IPS Type | Electric |
| Inverter Capacity (VA) | 1500VA |
| Inverter Rated Power (Watt) | 1200W |
| Inverter Frequency | 50Hz/60Hz |
| Battery Included | 15Ah-20Ah |
| Battery Capacity | 100Ah-220Ah |
| Overloading Protection | Yes |
| Overcharging Protection | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Sinewave | Pure Sine Wave |
| Display | Digital Display |
| Input Voltage | 110V-240V |
📖 Overview
Su-Kam Falcon+ is a high-quality Pure Sine Wave inverter IPS that includes a built-in copper transformer, It can power refrigerators, fans, televisions, hair dryers, washing machines, lights, air coolers, and other electrical devices. Its rated power is 1200W and its capacity is 1500VA. It also has Automatic Temperature Compensation (ATC) sensor technology that helps adjust battery charging according to climate temperature changes. Moreover, it is compatible with SMF, flooded lead acid, and tubular batteries. It has a system overload alarm in case of overload and short circuit protection.
Be the first to review
Share your experience with Su-Kam Falcon+ 1500VA IPS with Copper Transformer and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★