Xiaomi Black Shark 5 Pro
Price in Bangladesh
৳84,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Black Shark 5 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Black Shark 5 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) |
| GPU | Adreno 730 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | USB Type-C 2.0, video output |
| Camera | Triple (108MP + 13MP + 5MP) |
| Front Camera | 16 MP |
| Video | 4K at 30fps / 60fps |
| OS | Android 12, Joy UI 13 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 4650 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.9 x 76.5 x 9.5 mm |
| Weight | 220 g |
📖 Overview
Xiaomi Black Shark 5 Pro device is powered by Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 Octa-core processor. This phone comes with 12GB of RAM and 256GB of storage capacity. Also, this Black Shark 5 Pro can capture up to 4K resolution video via the rear camera and can capture up to FHD video via the front camera.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Black Shark 5 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★