Xiaomi Mi 10T Lite 5G
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Mi 10T Lite 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Mi 10T Lite 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Kryo 570 & 6x1.8 GHz Kryo 570) |
| GPU | Adreno 619 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Quad (64MP+8MP+2MP+2MP) |
| Front Camera | 16 MP, f/2.5 |
| Video | Up to 4K at 30fps |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1), GALILEO (E1+E5a) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 4820 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 165.4 x 76.8 x 9 mm |
| Weight | 214.5 g |
📖 Overview
Xiaomi Mi 10T Lite 5G Review by Bdstall
How much does Xiaomi Redmi Note 12R cost in Bangladesh?
Xiaomi Mi 10T Lite 5G is available in Bangladesh in 64GB ROM & 6GB RAM and 128GB ROM & 6GB RAM variants. So, depending on the variant of the Mi 10T Lite 5G smartphone its price is less or more in BD. Moreover, the Xiaomi Mi 10T Lite 5G price in Bangladesh starts from TK 32,999 which is the 6GB RAM / 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi 10T Lite 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?