Xiaomi Mi 11 Ultra
Price in Bangladesh
৳130,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Mi 11 Ultra Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Mi 11 Ultra |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.81 inch (1440 x 3200 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 512GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (50MP + 48MP + 48MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video | Up to 8K at 24fps |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, color spectrum, and virtual proximity sensing |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.3 x 74.6 x 8.4 mm |
| Weight | 234 g |
📖 Overview
Xiaomi Mi 11 Ultra smartphone comes with Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G processor that is made with 5-nanometer technology and provides reliable gaming performance. It has 6.81-inch AMOLED display that features 1B colors, 120Hz, HDR10+, Dolby Vision, 900 nits (HBM), 1700 nits (peak), and 515 ppi density. This Mi 11 Ultra phone includes 12GB of RAM and 512GB of storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi 11 Ultra and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★