Xiaomi Mi A Pro 55" Ultra HD Android Google TV
-26%
Price Range in Bangladesh
from
৳55,490
to
৳57,990
across 5 sellers
The lowest price of Xiaomi in Bangladesh is ৳55,490 only. Buy Xiaomi at the best price from BDStall. There are currently 5 sellers available. Prices range up to ৳57,990 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 5 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 26%
৳74,990
৳ 55,490
Nasirabad, Chittagong
Save 24%
৳73,990
৳ 56,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 25%
৳74,999
৳ 56,499
📋 Xiaomi Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Brand | Xiaomi |
| Screen Size | 55 inch 4K |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Contrast | Yes |
| Brightness | Yes |
| TV Tuner | Digital / Analog |
| Sound | Audio Output 2 x 12W Speaker System Supports Dolby Audio , DTS-X, DTS Virtual: X Sound |
| Connectivity | USB, HDMI ,Optical ,LAN |
| Remote | Yes |
| Operating System | Android |
📖 Overview
This Xiaomi Mi A Pro is a smart Android Google TV that comes with a 55-inch ultra HD display that provides ultra HD-high-resolution image and video quality. It comes with pre-installed apps like Netflix, Prime Video, and YouTube, and supports thousands of other apps from Google Play. It can be connected to various commonly used ports and Bluetooth 5.0 which allows more audio and video entertainment. The TV runs on the Google TV operating system and is powered by a Quad A55 CPU and Mali G52 MP2 GPU.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi A Pro 55" Ultra HD Android Google TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★