Xiaomi Mi Mix Fold
Price in Bangladesh
৳140,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Mi Mix Fold Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Mi Mix Fold |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 8.01 inch (1860 x 2480 pixel) |
| Sound | Loudspeaker with Stereo Speakers (4 speakers) |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 660 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Camera | Triple (108MP + 8MP + 13MP) |
| Front Camera | 20 MP, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video | Up to 8K at 24fps / 30fps |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum, barometer |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5020 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Unfolded: 173.3 x 133.4 x 7.6 mm<br>Folded: 173.3 x 69.8 x 17.2 mm |
| Weight | 317 g (Glass) & 332 g (Ceramic) |
📖 Overview
Xiaomi Mi Mix Fold phone comes with an 8.01-inch Foldable AMOLED display and a 6.52-inch cover display. This phone includes 5 nm Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G processor technology that is quite enough for provides reliable gaming performance. Additionally, this Mi Mix Fold can capture up to 8K video at 24fps / 30fps.
Xiaomi Mi Mix Fold Review by Bdstall
What is the price of Xiaomi Mi Mix Fold in BD?
Xiaomi Mi Mix Fold price in Bangladesh is less and more that depends on the variant. And, these are 256GB ROM & 12GB RAM, 512GB ROM & 12GB RAM, and 512GB ROM & 16GB RAM. Moreover, Xiaomi Mi Mix Fold price in BD is TK 140,000 which is the 12GB RAM & 256GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi Mix Fold and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★