Xiaomi Mi P1 55" 4K HDR10+ Android TV
-28%
Price in Bangladesh
৳52,990
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi L55M6-6AEU Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ L55M6-6AEU |
| Brand | Xiaomi |
| Screen Size | 55 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Sound | 10 Watt + 10-Watt RMS Speaker Output, Dolby Audio and DTS-HD Support |
| Connectivity | Wi-FI / 3 x HDMI / 2 x USB / Bluetooth 5.0 / Ethernet (LAN) |
| Remote | 360° Bluetooth Remote Control |
| Operating System | Android |
| Dimension | 1234.9 x 285.3 x 782.2mm Dimensions Including Base |
| Other Features | Android TV 10 Operating System<br>Smart Home Control Hub<br>Hands-Free Google Assistant<br>Microphone Mute Switch<br>150-Watt Power<br>Supports Wall Mounting<br>MediaTek 9611 Processor<br>Quad A55, up to 1.5GHz CPU<br>3.5mm Headphone Jack<br> |
📖 Overview
The Xiaomi Mi P1 TV has a three-way bezel-free high-quality screen-to-body ratio and 178-degree viewing angles that will give you a beautiful viewing experience. This Mi TV has a MEMC feature that can automatically insert frames into low frame-rate content to prevent the screen from tearing. With Bluetooth remote control you can control this TV from 360 degrees in any direction. It has dedicated remote control shortcut keys that you can easily access and enjoy Netflix and Prime videos. Xiaomi P1 television has Google Assistant so that you can easily perform complex operations with voice commands within three meters. It also includes 2GB RAM, 16GB storage capacity, standard / movie / news / game, and custom sound mode.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Mi P1 55" 4K HDR10+ Android TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★