Xiaomi Poco C50
Price in Bangladesh
৳10,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Poco C50 Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Poco C50 |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.52 inch (720 x 1600 pixel) |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 2GB |
| Built In Memory | 32GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) |
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Camera | Dual (8MP+0.08MP) |
| Front Camera | 5 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 12 (Go edition) |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer Virtual proximity sensing |
| FM Radio | FM |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 164.9 x 76.8 x 9.1 mm |
| Weight | 193 g |
📖 Overview
Xiaomi Poco C50 phone has 2GB RAM, 32GB internal storage. This phone has a 6.52-inch screen size, 720 x 1600-pixel resolution, and 269 PPI density display. It has a 12 nm Mediatek MT6761 Helio A22 chipset processor which does not heat up the phone quickly. Moreover, its rear 8MP and selfie 2MP camera can record videos in 1080p resolution.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Poco C50 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★