Xiaomi Redmi K30S
Price in Bangladesh
৳35,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi K30S Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi K30S |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch (1080 x 2400 pixel) |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-Core (1x2.84 GHz Cortex-A77 & 3x2.42 GHz Cortex-A77 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 650 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (64MP+13MP+5MP) |
| Front Camera | 20 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/3.4", 0.8µm |
| Video | Up to 8K at 24fps / 30fps |
| OS | Android 10, MIUI 12 |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 165.1 x 76.4 x 9.3 mm |
| Weight | 216 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi K30S comes with a 6.67-inch IPS LCD capacitive touchscreen display that has 1080 x 2400 pixels resolution. It includes Qualcomm SM8250 Snapdragon 865 5G chipset that is made with 7 nanometers plus technology. This Redmi K30S phone can record up to 8K resolution video via its rear camera at 24fps / 30fps and can record up to FHD resolution video via its front camera.
Xiaomi Redmi K30S Review by Bdstall
How much does Xiaomi Redmi K30S cost in BD?
Xiaomi Redmi K30S price is less or more in BD depending on the variant of the smartphone. Redmi K30S is available in Bangladesh in two different variants and those are 128GB ROM & 8GB RAM and 256GB ROM & 8GB RAM. Moreover, Xiaomi Redmi K30S price in BD starts from just TK 35,000 which is the 8GB RAM / 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi K30S and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★