Xiaomi Redmi Max 86" Smart TV
-32%
Price in Bangladesh
৳207,000
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi Redmi Max 86" in Bangladesh is ৳207,000 only. Buy Xiaomi Redmi Max 86" at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 32%
৳305,000
৳ 207,000
📋 Xiaomi Redmi Max 86" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Max 86" |
| Brand | Xiaomi |
| Screen Size | 86" UHD |
| Panel | Flat |
| Resolution | 3840 x 2160p (4K) |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Refresh Rate | Dual 120Hz |
| Sound | Dolby Atmos / DTS: X / 15W + 15W Output |
| Connectivity | Wi-Fi-6, 2.4GHz/5GHz / 360° Bluetooth Remote / Bluetooth V5.0 / HDMI 2.0, 2.1, CEC / 2 x USB |
| Operating System | Android |
| Dimension | 924.04 x 441.42 x 1181.94 mm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Max smart TV arrives with an 86 inches UHD screen that supports 4K resolution which ensures crystal clear picture quality while watching any high-resolution content. With the Android 11 OS connection & Wi-Fi connectivity, users can see their favorite content from Netflix, Youtube, Binge, Prime Video & many other platforms. In addition, the TV features Dolby Vision IQ and Dolby Atmos technology to deliver outstanding visuals over ambient lighting and surround audio performance.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Max 86" Smart TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★