Xiaomi Redmi Max 98" 4K Android LED TV
-24%
Price in Bangladesh
৳529,000
from 1 seller
The lowest price of Xiaomi Redmi Max 98" in Bangladesh is ৳529,000 only. Buy Xiaomi Redmi Max 98" at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
Save 24%
৳699,990
৳ 529,000
📋 Xiaomi Redmi Max 98" Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Max 98" |
| Brand | Xiaomi |
| Screen Size | 98" |
| Panel | Flat |
| Resolution | 4K, 3840 x 2160p Resolution |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 2ms |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Sound | 2x Speakers, Audio Output: 32W |
| Remote | Voice Control Remote |
| Operating System | Android |
| Dimension | 219.0 x 125.5cm (not included base) |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Max television arrives with a massive LED screen of 98" that provides up to 4K resolution picture quality. It uses an Amlogic 12nm T972 chip, which is the most advanced processor for Xiaomi television. Besides, this TV comes with an Android OS system & contains a storage capacity of 4GB RAM & 64GB ROM. Moreover, Redmi Max offers up to 60Hz refresh rate, two built-in speakers that deliver 32W audio output, DTS decoder, MP3 audio formats, Wi-Fi & ethernet connection to see content from OTT platforms like YouTube, Netflix, Toffee, Binge, etc. Additionally, the TV can be connected with any Bluetooth supported speaker, remote, keyboard & more.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Max 98" 4K Android LED TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★