Xiaomi Redmi Note 10T 5G
Price in Bangladesh
৳18,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 10T 5G Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 10T 5G |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Network | 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.5 inches |
| Sound | Loudspeaker |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 64GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| GPRS/EDGE | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple- 48MP + 2MP + 2MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Video | 1080p |
| OS | Android 11, MIUI 12 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | FM radio |
| Battery Capacity | Li-Po 5000mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Weight | 190gm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 10T 5G has MediaTek Dimensity 700 7nm a powerful performance processor with Valhall architecture chipset. It has super sonic network speed with the 5G dual SIM support. Xiaomi Redmi Note 10T 5G has 48MP AI vision-powered triple camera and 8MP front camera. It also has 18W fast charge with 5000mAh battery.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 10T 5G and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★