Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed
Price in Bangladesh
৳25,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 12 Pro Speed |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inch, 395 ppi density |
| Sound | Loudspeaker with stereo speakers |
| RAM | 6GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 642L |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Triple (108MP+8MP+2MP) |
| Front Camera | 16 MP, (wide), 1/3.06", 1.0 m |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | No |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 162.9 x 76 x 7.9 mm |
📖 Overview
This Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed phone has triple rear and front selfie cameras. It has a 6.67-inch OLED display with 1B color, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM), and 395 ppi density. It has advanced fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, and compass sensors. Also, this Redmi Note 12 Pro Speed has 6GB RAM and 128GB storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12 Pro Speed and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★