Xiaomi Redmi Note 12R
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 12R Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 12R |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.79 inch (1080 x 2460 pixel) |
| Sound | Loudspeaker: Yes, 3.5mm jack: Yes, 24-bit / 192kHz audio |
| RAM | 4GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| CPU | Octa-core (2 x 2.2 GHz Cortex-A78 & 6 x Cortex-A55) |
| GPU | Adreno |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C |
| Camera | Dual (50MP+2MP) |
| Front Camera | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12µm |
| Video | 1080p at 30fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, compass |
| FM Radio | FM |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 168.6 x 76.3 x 8.2 mm |
| Weight | 199 g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 12R Review by Bdstall
How much does Xiaomi Redmi Note 12R cost in BD?
Xiaomi Redmi Note 12R is available in Bangladesh in 128GB ROM & 4GB RAM, 128GB ROM & 6GB RAM, 128GB ROM & 8GB RAM, and 256GB ROM & 8GB RAM variants. Therefore, Redmi Note 12R price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, Xiaomi Redmi Note 12R price in BD starts from just TK 18,999 which is the 4GB RAM / 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12R and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?