Xiaomi Redmi Note 12R Pro
Price in Bangladesh
৳28,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 12R Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 12R Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.67 inches, 107.4 cm2 |
| Sound | Loudspeaker: Yes, 3.5mm jack: Yes, 24-bit / 192kHz audio |
| RAM | 12GB |
| Built In Memory | 256GB |
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A78 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619 |
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | Dual (48MP+2MP) |
| Front Camera | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm |
| Video | 1080p at 30 / 60fps |
| OS | Android, MIUI |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | Li-Po 5000 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 165.9 x 76.2 x 8 mm |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 12R Pro comes with a Qualcomm SM4375 Snapdragon 4 Gen 1 chipset that is made with 6-nanometer technology. It includes 12GB RAM and 256GB storage. This phone has a fingerprint sensor on the back and an accelerometer, gyro, proximity, and compass sensors. This Redmi Note 12R Pro phone also includes a 6.67-inch display that features 1080 x 2460 pixels resolution and 395 ppi density.
Xiaomi Redmi Note 12R Pro Review by Bdstall
How much does Xiaomi Redmi Note 12R Pro cost in Bangladesh?
Xiaomi Redmi Note 12R Pro is available in Bangladesh in 256GB ROM & 12GB RAM variant. Moreover, the Xiaomi Redmi Note 12R Pro price in Bangladesh starts from TK 28,000 which is the 12GB RAM / 256GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12R Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★