Xiaomi Redmi Note 12T Pro
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 12T Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 12T Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Display | 6.6 inch, 407 ppi density |
| Sound | Yes, with stereo speakers |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (1x3.1 GHz Cortex-A78 & 3x3.0 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G610 MC6 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Camera | Triple (64MP+8MP+2MP) |
| Front Camera | 16 MP, (wide) |
| Video | 1080p at 30/60/120fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Sensor | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, ultrasound proximity, gyro, compass, color spectrum |
| Battery Capacity | Li-Po 5080 mAh |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Dimension: 163.6 x 74.3 x 8.9 mm |
| Weight | 200g |
📖 Overview
Xiaomi Redmi Note 12T Pro Review by Bdstall
How much does Xiaomi Redmi Note 12T Pro cost in Bangladesh?
Xiaomi Redmi Note 12T Pro is available in Bangladesh in 128GB ROM & 8GB RAM, 256GB ROM & 8GB RAM, 256GB ROM & 12GB RAM, and 512GB ROM & 12GB RAM variants. So, Redmi Note 12T Pro price is less or more in BD that depends on the variant of the smartphone. Moreover, Xiaomi Redmi Note 12T Pro price in Bangladesh starts from TK 40,999 which is the 8GB RAM & 128GB ROM variant smartphone.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 12T Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
How would you rate it?