Xiaomi Redmi Note 13 Pro
Price in Bangladesh
৳29,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Xiaomi Redmi Note 13 Pro Full Specification
| Item | Mobile Phone |
|---|---|
| Model | ✅ Redmi Note 13 Pro |
| Brand | Xiaomi |
| Mobile Type | Smartphone |
| GSM/CDMA | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
| Network | 5G |
| Display | 6.67 inch |
| Sound | Yes, with stereo speakers and 3.5mm jack |
| RAM | 8GB |
| Built In Memory | 128GB |
| External Memory | No |
| CPU | Octa-core (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 710 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Camera | 200 MP (wide), 8 MP (ultrawide), 2 MP (macro) Triple Camera |
| Front Camera | 16 MP, f/2.4, (wide) |
| Video | 4K at 30fps |
| OS | Android 13, MIUI 14 |
| GPS | Yes |
| Sensor | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
| FM Radio | N/A |
| Battery Capacity | Li-Po 5100 mAh, non-removable |
| Battery Type | Fixed |
| Other Features | Redmi |
| Weight | 187g |
📖 Overview
The Xiaomi Redmi note 13 Pro offers both style and performance. With Corning Gorilla Glass Victus protection, which offers durability along with an elegant look. Now it's available in various colors and it will surely catch your eye with its professional finishes. The edge-less display provides an insane visual experience and performance. it has a mega battery, which ensures that it keeps up with your busy lifestyle.
Be the first to review
Share your experience with Xiaomi Redmi Note 13 Pro and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★