Asus VivoBook Pro Core i7 6th Gen 16GB DDR4 RAM
-17%
Price in Bangladesh
৳37,000
from 1 seller
The lowest price of Asus N551V in Bangladesh is ৳37,000 only. Buy Asus N551V at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 18%
৳45,000
৳ 37,000
📋 Asus N551V Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Model | ✅ N551V |
| Brand | Asus |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i7 6th Gen |
| Processor Speed | 2.60 GHz Up to 3.50 GHz, 6MB Cache |
| Screen Size | 15.6" 4K Supported FHD Display |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Hard Disk | 500 GB M.2 NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 12GB Total Graphics With Dedicated NVIDIA GTX 960M TI GDDR5 |
| Audio/Speaker | Built-in 2 Speaker And Microphone, Bang & Olufsen ICEpower, SonicMaster |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 4 Cell Li-ion Battery With 4.5 Hours Backup Time |
| Software | Windows 10 / 11 |
| Product Weight (Kg) | 2.2kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus full HD gaming laptop PC N551V-6700HQ has a 6th gen Intel Core i7 processor, 15.6" LED display, 16GB DDR4 RAM, 500 GB M.2 NVME HDD, 12 GB Total Graphics With Dedicated NVIDIA GTX 960M TI GDDR5 and 4.5 hours battery backup time.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook Pro Core i7 6th Gen 16GB DDR4 RAM and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★