HP Pavilion 15-ec0xxx Ryzen 5 3550H NVIDIA GTX 1050
-10%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 10%
৳50,000
৳ 45,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 3550H |
| Processor Speed | Base clock speed of 2.1 GHz, Maximum boost clock speed of 3.7 GHz |
| Chipset | Intregated with processor |
| Screen Size | 15.6-inch Full HD (1920 x 1080) Anti-Glare Screen, 4K Supported |
| RAM | 8GB DDR4 (Expandable up to 16GB) |
| Hard Disk | 256GB M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | 6GB Total Graphics with Dedicated NVIDIA GTX 1050 GDDR5 |
| Audio/Speaker | Dual Speakers with B&O Audio |
| Networking | Wi-Fi, Bluetooth 5.0 |
| Battery | Up to 8 hours |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Product Weight (Kg) | 2.25 kg |
| Series | HP Pavilion |
📖 Overview
This HP Pavilion 15-ec0xxx Laptop is designed for both productivity and entertainment. It features an AMD Ryzen 5 3550H processor that ensures smooth performance for multitasking, gaming, and daily computing. The laptop appears with a vibrant 15.6-inch Full HD display, modern & lightweight design, dedicated graphics card which is capable of handling intensive tasks such as gaming, video editing, and creative projects.
Be the first to review
Share your experience with HP Pavilion 15-ec0xxx Ryzen 5 3550H NVIDIA GTX 1050 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★