Asus TUF FX504GM i5 8th Gen 256GB SSD + 1TB HDD Laptop
-25%
Price in Bangladesh
৳45,000
from 1 seller
The lowest price of Asus in Bangladesh is ৳45,000 only. Buy Asus at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Mohammadpur, Dhaka
Save 25%
৳60,000
৳ 45,000
📋 Asus Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | Intel Core i5-8300H 8th Generation Processor |
| Processor Speed | 2.3 GHz, Up to 4 GHz, 8 MB Smart Cache, 4 Cores, 8 Threads |
| Chipset | Intel HM370 Express Chipset |
| Screen Size | 15.6 Inch, FHD 1920 x 1080 Resolution, Anti-Glare |
| RAM | 8 GB DDR4 2666MHz SDRAM |
| Hard Disk | 256 GB SSD + 1 TB HDD |
| Disk Type | SSD + HDD |
| Graphics Card | Nvidia GTX 1060 4GB Graphics Card |
| Audio/Speaker | Loudspeaker |
| Networking | LAN, USB, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Battery | 3-Cell Battery |
| Software | Original Activated Windows 10/11 |
| Product Weight (Kg) | 2.3 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
This Asus TUF FX504GM is a gaming laptop that has some fantastic features such as Intel core i5 8th generation processor, 4GB dedicated graphics for extreme gaming, genuine Windows 10 OS, 8GB RAM, 15.6-inch screen, full HD display resolution, HD webcam, 3-cell battery.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF FX504GM i5 8th Gen 256GB SSD + 1TB HDD Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★