Asus TUF A15 FA506IC Ryzen 5 4600H GeForce GTX 1650
-5%
Price in Bangladesh
৳63,500
from 1 seller
The lowest price of Asus tuf a15 fa506ic ryzen 5 4600h geforce gtx 1650 in Bangladesh is ৳63,500 only. Buy Asus tuf a15 fa506ic ryzen 5 4600h geforce gtx 1650 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 6%
৳67,500
৳ 63,500
📋 Used Laptop Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Condition | Used |
| Laptop Type | Gaming |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4600H Processor |
| Processor Speed | 8MB Cache, 3.0GHz up to 4.0GHz |
| Chipset | AMD Ryzen |
| Screen Size | 15.6-inch FHD |
| RAM | 16GB DDR4 3200Mhz |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 1650 4GB Dedicated GDDR6 |
| Audio/Speaker | Built-in speaker |
| Networking | Wi-Fi 6(802.11ax), Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | 4 Hours of Backup |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard RGB |
| Software | Windows 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 35.9 x 25.6 x 2.28 cm |
| Product Weight (Kg) | 2.30 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
The Asus TUF A15 FA506IC is a modern gaming laptop that has a 15.6-inch FHD display. It is powered by the AMD Ryzen 5 4600H processor and has a processor speed of up to 4.0GHz, so it can easily handle intense gaming demands. Also, it includes the NVIDIA GeForce RTX 1650 4GB GDDR6 Graphics Card that is perfect for serious gamers. This laptop has 16GB DDR4-3200 RAM and 512GB M.2 SSD. Moreover, this laptop has a 3-cell Li-ion battery that provides 4 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with Asus TUF A15 FA506IC Ryzen 5 4600H GeForce GTX 1650 and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★