Asus VivoBook F1605V Core i5 13th Gen 512GB SSD
-12%
Price in Bangladesh
৳74,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Asus Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Asus |
| Condition | Intact |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-13500H Processor |
| Processor Speed | 2.6 GHz |
| Screen Size | 16" WUXGA Display |
| RAM | 8GB DDR4 |
| Hard Disk | 512GB M.2 NVMe |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
| Networking | Wi-Fi 6 (Dual band) 1 x 1 + Bluetooth Wireless Card |
| Webcam | 720p HD camera |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Software | Windows 11 |
| Dimensions (W x D x H) | 35.87 x 24.95 x 1.99cm |
| Product Weight (Kg) | 1.88 kg |
| Series | Asus Vivobook |
📖 Overview
This Asus VivoBook F1605V is a laptop that offers a 16" WUXGA display with a 16:10 aspect ratio, 60Hz refresh rate, and 300 nits brightness so, it ensures clear and smooth viewing. It has a powerful Intel Core i5-13500H gen processor that speeds 2.6 GHz and it has 8GB of DDR4 RAM and a 512GB M.2 NVMe SSD that provides efficient performance.
Be the first to review
Share your experience with Asus VivoBook F1605V Core i5 13th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★