Cummins 300 kVA Open Set Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳2,995,000
from 1 seller
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳2,995,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
৳ 2,995,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | NTA855-G1A |
| Rated Power | 220 kW / 275 kVA |
| Standby Power | 242 kW / 300 kVA |
| Number of Cylinder | 6L cylinder |
| Phase | 3 |
| Voltage | 230-415 |
| Frequency | 50Hz / 60Hz |
| Engine RPM | 1500 / 1800 rpm |
| Power Factor | 0.8 |
| Fuel Tank Capacity | 1600L |
| Displacement | 14 L |
| Alternator | Marathon / Leroy Somer / Faraday / Engga |
| Canopy | No |
| Dimension | 2995 x 1100 x 1652 mm |
| Weight | 3050 Kg |
| Origin | China |
📖 Overview
220 kW / 275 kVA prime power, 242 kW / 300 kVA standby power, NTA855-G1A Cummins model powerful diesel engine, 53.2 100%(L/H) fuel cons., 6L cylinder arrangement, turbocharged intake type, 140 x 152 mm bore x stroke, electronic governor, 50Hz / 60Hz frequency, 1500 / 1800 rpm rated speed, 3 phase 4 wires, 14 L displacement, 2995 x 1100 x 1652 mm dimension, 3050 Kg weight, Marathon / Leroy Somer / Faraday / Engga alternator, Deep Sea automatic controller, open frame genset.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 300 kVA Open Set Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★