Cummins 400 kVA Industrial Diesel Generator
Price Range in Bangladesh
from
৳3,950,000
to
৳4,500,000
across 2 sellers
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳3,950,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳4,500,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
৳ 3,950,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 4,500,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | LP400 |
| Rated Power | 400 kVA / 320 kW |
| Standby Power | 440 kVA / 352 kW |
| Phase | 3-phase output system |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 (Lag) |
| Starting System | Electric starting system |
| Canopy | No |
📖 Overview
Cummins 400 kVA industrial diesel generator rated power is 400 kVA / 320 KW and standby power is 440 kVA / 352 KW. This engine comes with a 220-400 output voltage, a 1500 RPM full digital controller, a battery isolator switch, battery terminal caps, 1 set rubber mount, and 1 set battery. This generator includes a coolant, oil, water, and gasoline drain on the base frame.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 400 kVA Industrial Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★