Cummins 50 kVA Soundproof Diesel Generator
-5%
Price Range in Bangladesh
from
৳940,000
to
৳995,000
across 2 sellers
The lowest price of Cummins in Bangladesh is ৳940,000 only. Buy Cummins at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳995,000 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Rampura, Dhaka
Save 6%
৳995,000
৳ 940,000
Shyamoli, Dhaka
৳ 995,000
📋 Cummins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 4BTA3.9-G2 |
| Rated Power | 40KW-50kVA |
| Standby Power | 45KW-56kVA |
| Number of Cylinder | 4-Cylinder |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220 / 400V |
| Frequency | 50 Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM engine speed |
| Power Factor | 0.8 |
| Starting System | Auto / on/off starting system |
| Fuel Tank Capacity | 260 Litre |
| Cooling System | Water/Air cooling |
| Alternator | 100% copper |
| Canopy | Yes |
| Fuel Consumption | 11 litre per hour (at 100% load) |
| Dimension | 1850 x 850 x 1300mm |
| Weight | 1,282kg |
| Origin | China |
📖 Overview
Cummins electric power generator is made of green CRCA sheets for the primary body and supporting structure. It is composed of strong noise-absorbing and fire-resistant material. This generator has been designed to be as easy to maintain as feasible. It complies with ISO 8628 and ISO 9001 quality standards. This generator can produce enough results for users' houses, offices, and factory.
Be the first to review
Share your experience with Cummins 50 kVA Soundproof Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★