Cummins MP-104-4 6BT 150 kVA Soundproof Generator
-10%
Price in Bangladesh
৳989,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Cummins MP-104-4 Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Model | ✅ MP-104-4 |
| Brand | Cummins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Rated Power | Up to 150kVA / 120kW |
| Standby Power | Up to 150kVA / 120kW |
| Number of Cylinder | 4 Cylinder |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 230 to 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Canopy | Yes |
📖 Overview
The Cummins MP-104-4 generator offers a rated power of 150kVA and 30 kVA standby capacity. This generator has four cylinders running at 1500 RPM and is powered by diesel. It is completely digitally controlled. Comes with its three-phase output system, also, this generator is noise-proof so it is suitable for supplying power to industrial plants, residential buildings.
Be the first to review
Share your experience with Cummins MP-104-4 6BT 150 kVA Soundproof Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★