Dahua DH-IPC-HFW1431S1-S4 4MP Bullet IP Camera
Price in Bangladesh
৳5,300
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dahua DH-IPC-HFW1431S1-S4 Full Specification
| Item | CCTV Camera |
|---|---|
| Model | ✅ DH-IPC-HFW1431S1-S4 |
| Brand | Dahua |
| CCTV Type | Fixed |
| Sensor | 1/3" 4Megapixel progressive CMOS |
| White Balance | Auto / Natural / Street Lamp / Outdoor / Manual / Regional Custom |
| Lens | Up to 3.6 mm |
| Video Resolution | 2688 x 1520p |
| Signal System | LAN |
| Day / Night | Auto(ICR) / Color / Black / White |
| IR | 30 m (98.4 feet) |
| Connectivity | IP Camera |
| Waterproof / Dustproof | IP67 |
| CCTV Housing | Bullet |
| Power Supply | 12V DC / PoE |
📖 Overview
The Dahua DH-IPC-HFW1431S1-S4 is a 4MP IR fixed-focal bullet camera and features a smart image sensor with maximum resolution. The camera has a simple installation process, easy operation, and a high performance-cost ratio. The IP camera has a 3.6 mm fixed-focal lens and a scanning system with WDR technology. The Dahua IP cameras can detect abnormalities such as motion detection, video tampering, illegal access, IP conflict, and voltage detection so will be ideal for small and medium-sized homes, small-scale shops, and enterprise use.
Be the first to review
Share your experience with Dahua DH-IPC-HFW1431S1-S4 4MP Bullet IP Camera and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★