Perkins UK 60 kVA Industrial Diesel Generator
Price in Bangladesh
৳1,500,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Perkins Full Specification
| Item | Generator |
|---|---|
| Brand | Perkins |
| Generator Type | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine Model | 1103A-33TG2 |
| Rated Power | 60 kVA / 48 kW |
| Standby Power | 66 kVA / 53 kW |
| Number of Cylinder | 3 engine cylinder |
| Phase | 3 |
| Voltage | 440V |
| Frequency | 50Hz |
| Engine RPM | 1500 RPM |
| Power Factor | 0.8 |
| Canopy | Open/ Canopied |
| Origin | Made in UK |
📖 Overview
Perkins UK is an industrial diesel generator that comes with a rated power of 60 kVA / 48 kW and a standby power of 66 kVA / 53 kW standby capacity. This generator features 440V voltage, 50Hz frequency, 3 phases, 3 engine cylinders, 12V x 1 battery, and dynamo battery charging. The generator turns on and off automatically when the power goes out. Also full digital controller facility.
Be the first to review
Share your experience with Perkins UK 60 kVA Industrial Diesel Generator and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★