Dell Latitude 7400 2-in-1 Core i5 8th Gen Touch Laptop
-3%
Price in Bangladesh
৳38,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳38,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 4%
৳40,000
৳ 38,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5-8265U 8th Gen |
| Processor Speed | 4 Core, 6M Cache, up to 3.90 GHz |
| Chipset | Intel Chipset |
| Screen Size | 14" 16:9 FHD WVA Touch, Anti-reflective and Anti-Smudge, Corning Gorilla Glass 5, Super Low Power, 300 nits, Active Pen Support |
| RAM | 16GB LPDDR4 |
| Hard Disk | 256GB NVME M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel UHD 620 Graphics |
| Audio/Speaker | Stereo speakers with MaxxAudio Pro, 3.5 mm headphones |
| Networking | Qualcomm QCA61x4A 802.11ac Dual Band 2 x 2 Wireless Adapter + BT Bluetooth Bluetooth 5.0 |
| Webcam | IR Camera with Dell Privacy Shutter Noise-reducing array microphones |
| Card Reader | SmartCard Reader |
| Battery | 4-Cell 52-Whr |
| Keyboard | Single Pointing US English Keyboard with Backlight |
| Software | Windows |
| Extra Slot | M.2 NVMe slot |
| Dimensions (W x D x H) | 319.77 x 199.9 x 14.89 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.36 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
Dell Latitude 7400 2-in-1 laptop is a powered by Intel Core i5 8th generation processor with Intel UHD 620 Graphics and 6M cache. The Dell laptop included 16GB LPDDR4 RAM, and 256GB M.2 PCIe NVMe Class 40 SSD storage. It has 14" FHD WVA touchscreen display that features anti-reflective and Anti-Smudge, Corning Gorilla Glass 5 protection, Super Low Power, and 300nits brightness. This laptop features IR camera with Dell privacy shutter, stereo speaker and M.2 NVMe extra slot.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 7400 2-in-1 Core i5 8th Gen Touch Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★