Deli-9917 Cross Cut 31L 16-Sheet Paper Shredder Machine
Price in Bangladesh
৳25,500
from 1 seller
The lowest price of Deli 9917 in Bangladesh is ৳25,500 only. Buy Deli 9917 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 25,500
📋 Deli 9917 Full Specification
| Item | Paper Shredder |
|---|---|
| Model | ✅ Deli 9917 |
| Bin Capacity | 31 Litter |
| Throat Width | 240mm |
| Shredding Type | Cross-Cut |
| Shred Capacity | 16 sheets , 70g / A4 |
| Shred Speed | 2m/min |
| Shred Item | Paper, CD & credit card |
| Cut Size | 4 x 40mm |
| Maximum Run Time | 10 minutes |
| Machine Noise Level | 60dB |
| Machine Power | 320W |
| Voltage | AC220V / 50Hz |
| Weight | 16.7Kg |
| Dimension | 380 x 290 x 598mm |
📖 Overview
Deli-9917 is a paper shredder machine that comes with a 16 sheets capacity with a 2m/min spread speed. It is a mechanical device used to shred documents such as personal information and bank transactions, medical records, identification, or documents that are no longer valuable. Besides that, it can accurately destroy sensitive documents so that confidential data or information will not be leaked anywhere. This previously mentioned Deli-9921 paper shredder offers a 31L waste bin capacity, cross-cut type cutter, 10 minutes continuous working time, 55dB noise level, 240mm entrance width, 485 x 345 x 740mm dimensions, and 16.7kg weight.
Be the first to review
Share your experience with Deli-9917 Cross Cut 31L 16-Sheet Paper Shredder Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★