Deli 9911 Office Paper Shredder Machine 8-Sheet Capacity
Price in Bangladesh
৳15,000
from 2 sellers
The lowest price of Deli 9911 in Bangladesh is ৳15,000 only. Buy Deli 9911 at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Purana Paltan, Dhaka
৳ 15,000
Purana Paltan, Dhaka
৳ 15,000
📋 Deli 9911 Full Specification
| Item | Paper Shredder |
|---|---|
| Model | ✅ Deli 9911 |
| Bin Capacity | 16L |
| Throat Width | 220mm / A4 Size |
| Shred Capacity | 8-Sheet, 70gsm / m2 |
| Shred Speed | 2m/min |
| Shred Item | Paper, CD & credit card |
| Cut Type | Cross Cut |
| Cut Size | 4 x 25mm |
| Maximum Run Time | 5 minutes |
| Machine Noise Level | 66dB |
| Weight | 8.6Kg |
| Dimension | 420 x 270 x 570mm |
📖 Overview
This Deli 9911 is a paper shredder machine that contains 8 sheets of shred capacity with a 2m/min shred speed. It's a mechanical device that is used to cut private information papers & documents like bank transactions, medical records, identity, or papers that are no longer useful. Moreover, It can properly destroy sensitive documents so that secret data or information won't be leak to anywhere. This Deli 9911 shredder features a 16L waste bin, cross-cut type cutter, 66dB noise level, 5 minutes continuous working time, 3 confidential grades, etc.
Be the first to review
Share your experience with Deli 9911 Office Paper Shredder Machine 8-Sheet Capacity and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★