Dell EMC PowerEdge R740 4216 x2 32-Core 128GB Server
-3%
Price in Bangladesh
৳395,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳395,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Shyamoli, Dhaka
Save 4%
৳410,000
৳ 395,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Processor | Xeon Silver 4216x2 |
| Memory | 128GB PC4 3200 |
| Storage | SAS 800GB 12G SSD |
| Storage Controller | PERC H730P RAID Controller |
| Slot | Riser Config 1, 4 x 8 slots |
| Power Supply | 2 x 750W |
📖 Overview
This Dell EMC PowerEdge R740 server is powered by a Xeon Silver 4216x2 32-core processor. It comes with 128GB PC4 3200 RAM, SAS 800GB 12G SSD, PERC H730P RAID storage controller, Riser Config 1, 4 x 8 slots, and a 2 x 750W power supply.
Be the first to review
Share your experience with Dell EMC PowerEdge R740 4216 x2 32-Core 128GB Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★