Dell PowerEdge R430 1U Rack Server
-23%
Price in Bangladesh
৳65,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳65,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 24%
৳85,000
৳ 65,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Processor | Intel Xeon processor E5-2600 v4 product family |
| Memory | DDR4 DIMMs at up to 2400MT/s, 12 DIMM slots: 4GB/8GB/16GB/32GB |
| Storage | 2x 1TB 7.2K RPM Near-Line SAS 12Gbps 2.5in Hot-Plug Hard Drive |
| Slot | 2 PCIe 3.0 |
| Connectivity | 4 x 1GbE LOM |
| Power Supply | 450W, 550W PSU |
📖 Overview
This Dell PowerEdge R430 rack server has 1-U chassis, 1x E5-2620 v3 6 core processor, Intel C600 chipset, 16 GB dual rank memory, 2x 1TB hard drive, PERC H330 integrated RAID controller, 16x SATA DVD + / - RW drive, quad-port 1GbE BASE-T LAN / NIC, 450W, 550W PSU power supply.
Be the first to review
Share your experience with Dell PowerEdge R430 1U Rack Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★