Dell PowerEdge R740 2U Rack Server
Price in Bangladesh
৳250,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳250,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 250,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Processor | Intel Xeon Silver / Gold processor |
| Memory | 64GB DDR4 |
| Storage | 2 x 1.2 TB 10K |
| Storage Controller | PERC H730P |
| Slot | Riser Config 0, 1 x 8, 1 x 16 slots with Fan |
| Power Supply | 2 x 800W |
| Operating System | No |
📖 Overview
2U rack-mount, Intel Xeon silver / Gold processor, 64GB memory DDR4, 2666MHz RDIMM dual rank, 24 DIMM slot, 2 x 1.2 10K RPM 2.5 SAS hard disk drive, PERC H730P + RAID controller, 2GB NV cache, DVD RW optical drive, chassis with up to 8 x 2.5 hot-plug HDD LAN / NIC, intergrade video graphics, up to two 2nd generation Intel Xeon scalable processor with up to 28 cores per processor, 86.8 x 434.0 x 737.5mm dimension, 28.6Kg weight.
Be the first to review
Share your experience with Dell PowerEdge R740 2U Rack Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★