HP ProBook 640 G5 Core i5 8th Generation Laptop
-7%
Price in Bangladesh
৳24,000
from 3 sellers
The lowest price of HP in Bangladesh is ৳24,000 only. Buy HP at the best price from BDStall. There are currently 3 sellers available.
Compare Sellers ✓ 3 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳26,000
৳ 24,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 14%
৳28,000
৳ 24,000
ElephantRoad, Dhaka
Save 8%
৳26,000
৳ 24,000
📋 HP Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | HP |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen |
| Processor Speed | 1.6 GHz Base Frequency Up to 3.4 GHz |
| Chipset | Intel |
| Screen Size | 15.6 inch Diagonal HD SVA eDP Anti-Glare LED-Backlit, 45% sRGB, 220 nits Brightness |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Hard Disk | 256 GB NVMe M.2 |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | No |
| Graphics Card | 4 GB Share Graphic |
| Audio/Speaker | Audio by Bang and Olufsen Dual speakers |
| Networking | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 802.11ac 2 x 2 Wi-Fi and Bluetooth 5 Combo |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Card Reader | Yes |
| Battery | HP 3-cell Long Life (48 WHr) Li-ion |
| Keyboard | HP Advanced Keyboard with Numeric Keypad |
| Software | Windows |
| Extra Slot | HDD Upgrade |
| Dimensions (W x D x H) | 37.72 x 25.70 x 2.41 cm |
| Product Weight (Kg) | 1.73 Kg |
| Series | HP Probook |
📖 Overview
HP ProBook 640 G5 comes with an Intel Core i5 8th generation processor with 1.6 GHz base frequency, up to 3.4 GHz with Intel turbo boost technology. It has 8GB DDR4 RAM, 256GB SSD storage capacity, and 3.30 hours of battery backup.
Be the first to review
Share your experience with HP ProBook 640 G5 Core i5 8th Generation Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★