Dell EMC PowerEdge T550 Tower Server
Price in Bangladesh
৳700,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell EMC PowerEdge T550 Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ EMC PowerEdge T550 |
| Brand | Dell |
| Processor | 1 x Intel Xeon Silver 4310T 2.3G |
| Memory | 16GB (1 x 16GB) RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank |
| Storage | 2 x 2TB 7.2K RPM NLSAS 12Gbps 512n 3.5in |
| Storage Controller | PERC H755 Hardware RAID-0 / 1 / 10 / 5 / 50 / 6 / 60 |
| Connectivity | Broadcom 57416 Dual Port 10GbE BASE-T Adapter, OCP NIC 3.0 |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Redundant Power Supply (1+1), 800W |
| Operating System | No Operating System |
📖 Overview
This Dell EMC PowerEdge T550 is a tower server with 16GB RAM and 2 x 2TB 7.2K RPM SSD. It is powered by 1 x Intel Xeon Silver 4310T processor which generates speed up to 2.3 GHz, and its core 10 and cache 15MB. Also, it supports 2 Socket CPU, 8 x 3.5" SAS/SATA Hot-Plug, and 2 x 2TB 7.2K NLSAS 12Gbps.
Be the first to review
Share your experience with Dell EMC PowerEdge T550 Tower Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★