Dell Inspiron 3542 Core i3 4th Gen 8GB RAM / 128GB SSD
-66%
Price in Bangladesh
৳10,000
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳10,000 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 67%
৳30,000
৳ 10,000
📋 Dell Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-4005U 4th Generation Processor |
| Processor Speed | 1.70 GHz, 3MB Cache |
| Screen Size | 15.6" HD 1366 x 768p Truelife LED-Backlit Display |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 128GB |
| Disk Type | SSD |
| Optical Drive | Tray Load DVD Drive |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4000 |
| Audio/Speaker | DTS Studio Sound, Dual Speakers |
| Networking | Gigabit LAN, Bluetooth, Wi-Fi |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | 4 in 1 Card Reader |
| Battery | 4.5 Hours Backup Battery |
| Software | Free DOS |
| Product Weight (Kg) | 2.0 Kg |
| Series | Dell Inspiron |
📖 Overview
Dell Inspiron 3542 laptop has a 4th-generation Intel Core i3-4005U processor, 8GB RAM, 128GB SSD, 15.6" HD LED display, Intel HD graphics, DVD writer, web camera, gigabit LAN, Bluetooth, Wi-Fi, and a card reader.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 3542 Core i3 4th Gen 8GB RAM / 128GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★