Dell Inspiron 7447 Core i5 Nvidia Graphics GB RAM Laptop
-7%
Price in Bangladesh
৳13,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Processor Type | Intel Core i5 4200U 4th Gen Processor |
| Processor Speed | 2.8 GHz Turbo up to 3.4 GHz, 3 MB Cache |
| Chipset | Intel HM87 Chipset |
| Screen Size | 14" Diagonal HD BrightView LED-backlit |
| RAM | 8GB |
| Hard Disk | 500GB SATA HDD |
| Optical Drive | Dual Layer DVD Writer |
| Graphics Card | Intel HD Graphics 4GB |
| Audio/Speaker | 2 Tuned Speakers, Built-in Subwoofer with Waves MaxxAudio Pro Processing |
| Networking | Gigabit LAN, Wi-Fi, Bluetooth |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | Multi Cardreader |
| Battery | 6 Cell 5 Hours Backup |
| Product Weight (Kg) | 2.2 Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Inspiron 7447 laptop has Intel core i5 4200U 4th generation processor, 8GB RAM, 500 GB hard disk, Nvidia GeForce graphics, 14" LED-Backlit display, webcam, gigabit LAN, bluetooth, wi-fi, card reader, 6 cell battery with 5 hours backup.
Be the first to review
Share your experience with Dell Inspiron 7447 Core i5 Nvidia Graphics GB RAM Laptop and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★