Dell Latitude 5300 Core i3 8th Gen 256GB SSD
-9%
Price in Bangladesh
৳20,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell Full Specification
| Item | Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i3-8145U 8th Generation |
| Processor Speed | 2 x 2.1 GHz Turbo Speed up to 3.9 GHz Cores |
| Chipset | Integrated with Processor |
| Screen Size | 14" FHD Display |
| RAM | 8GB DDR4 2400Mhz |
| Hard Disk | 256GB |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
| Audio/Speaker | Realtek HD Audio |
| Networking | 802.11a / b / g / n / ac, Bluetooth 5.0 |
| Webcam | HD Webcam |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Battery | 3 Cell Battery |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Dimensions (W x D x H) | 304 x 207 x 17.3 mm |
| Product Weight (Kg) | 1.43 Kg |
| Series | Dell Latitude |
📖 Overview
This Dell Latitude 5300 laptop has a 14" FHD Display with 1366 x 768p resolution and 104 PP density. It is powered by an Intel Core i3 8th-generation processor that generates speeds up to 3.9GHz. Also, it supports intel-integrated UHD graphics. Moreover, it has 8GB DDR4 2400Mhz RAM, and 256GB SSD storage available.
Be the first to review
Share your experience with Dell Latitude 5300 Core i3 8th Gen 256GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★