Dell Precision 5530 Core i7 8th Gen 512GB SSD
-66%
Price in Bangladesh
৳52,500
from 1 seller
The lowest price of Dell in Bangladesh is ৳52,500 only. Buy Dell at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 66%
৳156,000
৳ 52,500
📋 Dell Full Specification
| Item | Used Laptop |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Condition | Used |
| Laptop Type | Standard |
| Processor Type | Intel Core i7-8850H Hexa-Core 8th Generation |
| Processor Speed | 9M Cache, up to 4.30 GHz |
| Screen Size | 15.6" UltraSharp FHD IGZO4, 1920 x 1080p resolution |
| RAM | 32GB DDR4 2667MHz |
| Hard Disk | 512GB NVME |
| Disk Type | SSD |
| Graphics Card | NVIDIA Quadro P2000 4GB GDDR5 graphics card |
| Networking | Wi-Fi / LAN / Bluetooth |
| Webcam | HD Camera / Still image: 0.92 megapixels / Video: 1280 x 720p at 30 fps |
| Battery | 56Whr Lithium Ion polymer |
| Keyboard | Backlit |
| Software | Windows |
| Dimensions (W x D x H) | 9.3 x 14.1 x 0.7 inches |
| Product Weight (Kg) | 1.77Kg |
| Series | Others |
📖 Overview
Dell Precision 5530 gaming laptop comes with NVIDIA Quadro P2000 4GB GDDR5 graphics card for heavy gaming, graphics design, programming, and other tasks. Dell Workstation laptop uses Intel Core i7-8850H Hexa-core powerful processor for multitasking. Also, it includes 32GB DDR4 type massive RAM at 2666MHz speed that can run any heavy software & games very smoothly and 512GB SSD storage capacity.
Be the first to review
Share your experience with Dell Precision 5530 Core i7 8th Gen 512GB SSD and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★