Dell PowerEdge R740XD2 2U Rack Server
Price in Bangladesh
৳350,000
from 1 seller
The lowest price of Dell PowerEdge R740XD2 in Bangladesh is ৳350,000 only. Buy Dell PowerEdge R740XD2 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
৳ 350,000
📋 Dell PowerEdge R740XD2 Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ PowerEdge R740XD2 |
| Brand | Dell |
| Processor | 2 x Intel Xeon Gold 6133, Cores 2 x 20=40, Threads 80 Processor frequency: 2.5GHz turbo frequency 3.00GHz |
| Memory | 128GB DDR4 |
| Storage | Bays: 3.5" x 26 Bays Drives (SAS/SATA),HDD As per requirement |
| Storage Controller | PERC H730 RAID |
| Slot | Riser Config 0, 1 x8, 1 x16 slots with Fan |
| Connectivity | 2 x1GE Port |
| Power Supply | 2 x 1100W |
| Operating System | No |
| Other Features | no |
📖 Overview
The Dell PowerEdge R740xd2 is a powerful server that will help meet your growing business and data needs. It has 2U rack which helps to save space in use. Its server has 2 x Intel Xeon Gold 6133 processor with turbo frequency of 3.00GHz. It supports 26 drives of 3.5" size. Also this Dell PowerEdge server can be easily expanded with up to 5 PCIe slots.
Be the first to review
Share your experience with Dell PowerEdge R740XD2 2U Rack Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★