Dell PowerEdge R750xs Rack Server
-1%
Price in Bangladesh
৳950,000
from 1 seller
The lowest price of Dell PowerEdge R750xs in Bangladesh is ৳950,000 only. Buy Dell PowerEdge R750xs at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
ElephantRoad, Dhaka
Save 1%
৳960,000
৳ 950,000
📋 Dell PowerEdge R750xs Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ PowerEdge R750xs |
| Brand | Dell |
| Processor | 2 x Intel Xeon Silver 4309Y 2.8G, 8C/16T, 10.4GT/s, 12M Cache, Turbo, HT (105W) DDR4-2666 |
| Memory | 2 x 32GB RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank, 16Gb BASE x8 |
| Storage | 2 x 480GB SSD SATA Mix Use 6G 2.5in Hot-plug AG Drive |
| Connectivity | Broadcom 57416 Dual Port 10GbE BASE-T Adapter, OCP NIC 3.0 |
| Power Supply | Dual, Hot-plug, Power Supply Fully Redundant (1+1), 800W |
| Operating System | No Operating System |
📖 Overview
Dell PowerEdge R750xs Rack Server is a high-performance and scalable server for data centers and other enterprise environments. It is made of two Intel Xeon Silver 4309Y 2.8G, 8C / 16T, 10.4GT / s, 12M Cache, Turbo, HT (105W) DDR4-2666 processors that provides high-speed performance for demanding applications and workloads. This PowerEdge R750xs server comes with 2 x 32GB RDIMM, 3200MT/s, Dual Rank, and 16Gb BASE x8 memory, which can be expanded up to 6TB. It also gives excellent connectivity options, with a Broadcom 57416 Dual Port 10GbE BASE-T Adapter, OCP NIC 3.0.
Be the first to review
Share your experience with Dell PowerEdge R750xs Rack Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★