Dell PowerEdge T150 Tower Server
Price in Bangladesh
৳210,000
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Dell PowerEdge T150 Full Specification
| Item | Server |
|---|---|
| Model | ✅ PowerEdge T150 |
| Brand | Dell |
| Processor | Intel Xeon E-2314 2.8GHz, 8M Cache, 4C/8T, Turbo (65W), 3200 MT/s |
| Memory | 2 x 1TB Hard Drive SATA 6G 7.2K 3.5in Cabled |
| Storage | Up to 4 x 3.5-inch hot swap SAS / SATA (HDD / SSD) max 30.72 TB |
| Slot | 2 x PCIe Gen4 slots and 2 x PCIe Gen3 |
| Connectivity | 2 x Gigabit LAN Card, 2 x 1GbE On-Board LOM Network, |
| Power Supply | C13, 2M, 250V, 10A (UK, Malaysia, Singapore, HK, Brunei, DDD) |
📖 Overview
This Dell PowerEdge T150 is a tower server powered by an Intel Xeon E-2314 processor. This server provides powerful computing for common business applications and is designed to meet growing computing demands. It supports up to 128GB 3200 MT/s DDR4 UDIMMs. This Dell is ideal for file/print, mail/messaging, point of sale, web hosting, and collaboration.
Be the first to review
Share your experience with Dell PowerEdge T150 Tower Server and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★