Digipod TR-688V DSLR Camera Tripod
-17%
Price in Bangladesh
৳3,399
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Camera Tripod Full Specification
| Item | Camera Tripod |
|---|---|
| Type | Camera Tripod |
| Material | Aluminum alloy |
| Extended Length | 550 mm to 1700 mm |
| Load Capacity | 5 kg |
| Lock Type | vertical / horizontal locking knob |
| Rotation | 360-degree |
| Shooting Mood | Panorama shooting |
| Color | Black |
| Number of Leg | 3 |
| Tripod Weight | 1.2 kg |
📖 Overview
Aluminum alloy material, 5 Kg load capacity, 1700mm maximum height, 550mm minimum height, 360-degree panorama shooting, flexible multi-angle, vertical / horizontal locking knob, lifting lever gare, quick release plate, foam handle, M1 /4 screw, camera pin, horseshoe feet design, bearing hook, sturdy and compact Lightweight, foot tube scaling, 1.2 Kg weight.
Be the first to review
Share your experience with Digipod TR-688V DSLR Camera Tripod and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★