Gd89 Wi-Fi FPV Drone
Price in Bangladesh
৳9,000
from 1 seller
The lowest price of Gd-89 in Bangladesh is ৳9,000 only. Buy Gd-89 at the best price from BDStall. There are currently 1 seller available.
Compare Sellers ✓ 1 in Bangladesh
Robin Mart
Malibagh, Dhaka
৳ 9,000
📋 Gd-89 Full Specification
| Item | Drone |
|---|---|
| Model | ✅ Gd-89 |
| Camera | 4K UHD |
| Real-time Video Transmitter | Wifi real time Fpv transmission |
| Flight Time | 15-20 min |
| Charging Time | 2 hours |
| Battery | 1800mAh |
| Top Speed | 30 miters |
| Drone Movement | Up / Down, Forward / Backward, Turn Left / Right, Sideward Flight, and Rolling 360° |
| Control Distance | 110 miter |
| Low Battery Signal | Up to 25% |
| Waterproof | No |
| Remote Control | Yes |
| Auto Return Button | Yes |
| Sensors | G-Type sensor |
| Light | Yes |
| Drone Size | 28 x 20 x 5cm (Unfold), 12 x 6.5 x 5cm (Fold) |
| Drone Weight | 450g |
| Included in Box | Free Carrying Bag |
📖 Overview
Gd89 Wi-Fi Fpv drone has a 4K camera that allows it for superb HD photos and videos. With its 4 channels functionality, the cameras may be flexibly flipped to capture nature's most realistic colors. With foldable arms, small size, easy to carry, with altitude hold mode function provides stable flight. These drone's 2.4GHz operating frequency helps to regulate it easily for assuring stability.
Be the first to review
Share your experience with Gd89 Wi-Fi FPV Drone and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★