General Flag 43" Frameless FHD Android TV
Price Range in Bangladesh
from
৳18,990
to
৳20,500
across 2 sellers
The lowest price of General flag 43" frameless fhd android tv in Bangladesh is ৳18,990 only. Buy General flag 43" frameless fhd android tv at the best price from BDStall. There are currently 2 sellers available. Prices range up to ৳20,500 based on condition and warranty.
Compare Sellers ✓ 2 in Bangladesh
Mirpur, Dhaka
৳ 18,990
Shantinagar, Dhaka
৳ 20,500
📋 Television Full Specification
| Item | Television |
|---|---|
| Screen Size | 43 Inch |
| Panel | Flat |
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Technology | LED |
| 3D Technology | 2D |
| Response Time | 5 ms |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast | 10000:1 |
| Brightness | Live Color |
| TV Tuner | Digital and Analog |
| Sound | 2 x 10W Speaker, Dolby Audio, DTS-X & DTS Virtual X Sound |
| Connectivity | Bluetooth Version: V5.0, Wi-Fi: 2.4GHz / 5GHz, Composite In (AV), Ethernet (LAN) |
| Remote | Basic Smart Remote |
| Operating System | Android |
📖 Overview
General Flag frameless FHD Android TV comes with 1.5GB of RAM and 8GB of ROM. General Flag television has a 43-inch screen and 1920 x 1080 pixel screen resolution. This television has an Android 11 operating system and allows you to watch Facebook, Messenger, and YouTube Player, among other social networking apps. The smart TV delivers an immersive and enjoyable entertainment experience.
Be the first to review
Share your experience with General Flag 43" Frameless FHD Android TV and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★