Genova GET-999 Automatic Bill Counter Machine
-40%
Price in Bangladesh
৳10,500
Compare Sellers
No sellers currently available. Check back soon.
📋 Genova GET-999 Full Specification
| Item | Money Counting Machine |
|---|---|
| Model | ✅ Genova GET-999 |
| Counting Speed | 1000pcs/min |
| Size Of Countable Money | 50 x 110-90 x 170mm |
| Thickness Of Countable Money | 0.075-0.15 mm |
| Stacker Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Hopper Capacity | 100 old bills or 200 new bills |
| Power Consumption | 80W |
| Power Supply | AC 220V±10PHz, AC 110V±10Hz |
| Weight | 5.5/7.5 Kg |
📖 Overview
The Genova GET-999 is a high-quality automatic bill counter machine suitable for counting most currencies in the world. It can detect UV, MG, MT, IR, and DD, also detect chained notes, half notes, and counterfeit notes. It is able to count most coins, so it can count 1000pcs coins per minute. It has 4 digit LCD counting display and 3 digit LCD batch display.
Be the first to review
Share your experience with Genova GET-999 Automatic Bill Counter Machine and help thousands of buyers in Bangladesh make a better decision.
✓ Takes under 2 minutes
✓ Help other buyers
✓ Ask the seller anything
or rate this product
How would you rate it?
★
★
★
★
★